یکشنبه 4 مهر 1400

سبد خرید شما خالی است.
مبلغ قابل پرداخت : ۰ تومان
کاربرد نبشی

برای مشاهده ی انواع نبشی ها در اینجا کلیک کنید.

تعریف نبشی

به پروفیلی که سطح مقطع آن دو ضلع عمود بر هم باشد نبشی نام دارد که در سازه های متفاوت استفاده می شود. این مقطع یکی از مهم ترین مصالح و پروفیل های ساختمانی است که به شکل مرکب و منفرد در پروژه های عمرانی, ساختمانی و صنعتی استفاده می گردد. علاوه بر این می توان از به صورت ترکیبی و با استفاده از وسایل و سازه های دیگر استفاده نمود. برای ساخت این محصول از دو روش ساخت فابریک و پرسی استفاده میشود که در روند ساخت نبشی پرسی، ورق رول شده طی فرایندهای برشی و پرسی به نبشی تبدیل شده و مورد استفاده قرار میگیرد اما در روش ساخت نبشی فابریک ابتدا شمش فولادي از نوع (بلوم) با مقطع و طول مشخص به درون كوره های حرارتي نورد ریخته و پس از رسيدن به درجه حـرارت مورد نظر و عبور از قفسه های نورد ابتدایی مقطع آن کاهش و طول آن افزایش می یابد و نهایتاً با عبور از قفسه های نورد میانی و پایانی به شکل نبشی تبدیل و سپس توسط دستگاه های برشی خطی مانند قیچی واره به طول مورد نظر برش داده می شود.

نحوه محاسبه وزن نبشـی:
وزن محصول بر حسب کیلو گرم بوده و برای محاسبه آن می توانید از فرمول زیر استفاده نمایید:
ضخامت نبشی (متر) × طول (متر) × اندازه بال ها (متر) × ۷۸۵۰ × ۲ = وزن محصول (کیلوگرم)انواع نبشی

برای اطلاع از عوامل موثر در قیمت آهن می توانید اینجا کلیک و مقاله را مطالعه کنید.

انواع نبشی

 • نبشی ضد زنگ
 • نبشی T316
 • نبشی فولادی A36

نبشی ها به دو گونه کلی دسته بندی می شوند:
نبشی پرسی: نوعی نبشی است که ابتدا بصورت یک تکه ورق با طول ۶ متر بوده که از وسط عرض ورق،خم شده و به شکل نبشی در می آید
نبشی فابریک: از همان اول پروسه تولید،به شکل نبشی،از خط تولید خارج می شود.


دو مشخصه اصلی نبشی عبارت اند از:

 1. اندازه بال نبشی
 2. ضخامت نبشی

کاربردهای نبشی

استفاده از نبشی در کارهای ساختمانی جایگاه ویژه ای دارد. مهمترین آنها عبارتند از:
نبشی کشی در ساختمان :

 • این کار به منظور مهار دیوارهای سفالی و دیوارهای بتن آرمه صورت می گیرد.
 • استفاده در چارچوب های ساده در و پنجره
 • استفاده از نبشی لقمه برای اتصالات تیرآهن به بیم ها در ساختمان
 • ساخت ستونها و خرپا های به کار رفته در اسکلت فلزی

کاربرد نبشی فقط به استفاده در ساختمان سازی محدود نمی گردد. از دیگر کاربرد های نبشی به اختصار می توان موارد ذیل را برشمرد:

 • ساخت قفسه های آهنی
 • ساخت ساپورت لوله در نیروگاه ها، پتروشیمی ها، خطوط لوله
 • ساخت پایه برای تجهیزات ترافیکی
 • ساپورت برای سینی های کابل برق       

برای اطلاع کامل از انواع نبشی و کاربرد های آن، در اینجا کلیک و مقاله را مطالعه کنید.

با در نظر گرفتن کاربردهای فراوان نبشی در ساختمان سازی و صنعت، مشخص می گردد قیمت نبشی همواره برای صنعت گران اهمیت ویژه ای دارد.
به طور معمول از نبشی ها با سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلیمتر جهت متصل نمودن های پل ها به ستون ها ، تیر آهن ها به بیم های باربر، ستون ها به صفحات درفوندانسیون در ساختمان سازی و در صنعت استفاده می کنند علاوه بر آن در ساخت ستون و نیز خرپا استفاده می گردد.
در برخی سازه ها دیگر مثل سازه های مرتبط به آسانسورها از نبشی های خرد شده استفاده می شود که با عنوان نبشی لقمه شناخته می شوند.
در سقف های کرومیت برای بال بالایی تیرچه نبشـی،تسمه یا ناودانی بکاربرده می شود و در درون بتن پوششی قرار می گیرد. که.برای اتصالات ساده در سازه از نبشی استفاده می کنند انواع اتصال ساده عبارتند از :اتصال نبشی جان ، اتصال با نبشـی نشیمنی ( تقویت نشده ) و ( تقویت شده ) ، اتصال نیم گیردار ( نیم صلب ) اتصال گیردار ( صلب ) وغیره …. .
جهت اتصالات پل ها به ستون ها،صنایع دکل سازی (که از جنس ST37 یا ST52 میباشد)، ساختن چهارچوب درهای بزرگ آهنی و قالب های فلزی، اتصالات تیرآهن ها به بیم های باربر، اتصالات ستون ها به صفحات در فوندانسیون اسکلت های فلزی، ساختن سازه های فلزی، ستون و خرپا (خرپا سازه‌ای نگهدارنده از واحدهای مثلثی شکل، که از اتصال اجزای باریک و بلند ساخته شده است) و غیره به کار میرود.

خرید نبشی

وب سایت بازار آهن جز یکی از سایت های فروشگاهی است که محصولات فولادی، انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی را عرضه می کند. تمامی قیمت ها مستقیما از کارخانه گرفته و به مشتریان اعلام می شود. بازار آهن دارای مشاوران فعال است که می توانند به شما در تمامی موارد اطلاع رسانی کنند. هدف این وبسایت جلب رضایت مشتری و عرضه ی بهترین خدمات می باشد.

برای مشاهده ی تمامی محصولات بازار آهن در اینجا کلیک کنید.

به علت وجود نوسانات قیمت محصولات فولادی شما می توانید برای اطلاع از قیمت ها و مشخصات فنی محصولات با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02191005030 تماس حاصل نمایید.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.