سه شنبه 12 مرداد 1400

سبد خرید شما خالی است.
مبلغ قابل پرداخت : ۰ تومان
عوامل تعیین کننده قیمت آهن

چه عواملی در تعیین قیمت آهن موثر است ؟

پیش بینی قیمت آهن به عوامل مختلفی بستگی دارد . نرخ ارز ، اوضاع بورسی کشور ، میزان عرضه و تقاضا و  قیمت سنگ آهن از جمله دلایلی هستند که می­ توانند به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم ، بر روی قیمت آهن و سایر محصولات آهنی اثر بگذارد . در این مقاله می­خواهیم این عوامل را بررسی کنیم .

 

عوامل تعیین کننده قیمت آهن

 

تاثیر عرضه و تقاضا بر قیمت آهن

 مشابه با هر کالای دیگر ، از مهم­ ترین عوامل افزایش یا کاهش قیمت یک کالا ، میزان عرضه و تقاضا در آن منطقه می­ باشد . به این صورت که زمانی که عرضه ، بالا و تقاضا پایین است ؛ قیمت کالا کاهش می­ یابد و زمانی که عرضه ، پایین و تقاضا بالا باشد ، قیمت کالا روندی افزایشی را طی می­ کند . قیمت محصولات آهنی و فولادی هم از این قاعده مستثنی نیست . بطور مثال ؛ زمانی که موجودیِ نوعی خاص از یک محصول کم شود ، قیمت آن محصول بر اساس عرضه و تقاضا افزایش می­ یابد و در صورتی که موجودی یک محصول بسیار زیاد باشد ، قیمت آن محصول تحت تأثیر عواملی مانند نرخ ارز و بازار جهانی قرار می­ گیرد .

تاثیر نوسانات قیمت ارز بر قیمت آهن

نوسانات قیمت ارز می ­تواند قیمت تمامی محصولات را دچار دگرگونی کند که این موضوع محصولات فولادی را نیز شامل می ­شود . با توجه به نوسانات قیمت ارز و وجود تحریم ­ها ، روند ثابتی در نمودار قیمت آهن مشاهده نمی­ شود و دستخوش تغییرات بسیار زیادی قرار می­ گیرد .

تاثیر  رشد فلزات اساسی در بورس بر قیمت آهن

پیشرفت روزافزون در بازار فلزات اساسی ، سبب شد تا سرمایه­ گذاران بسیاری ، سرمایه و نقدینگی خود را به سمت بازار فلزات سوق دهند . با حمایت همه­ جانبه ­ای که از سمت سرمایه ­گذاران صورت گرفت ، صادرات محصولات فولادی نیز رونق بیشتری پیدا کرد و در نتیجه ، امروزه فلزات اساسی در بورس کالاها از محبوبیت بالایی برخوردارند ؛ به گونه ­ای که متخصصین ارزیابی معاملات بورسی اوراق بهادار ، چشم­ انداز مثبتی را برای این بازار در نظر گرفته ­اند .

تاثیر هزینه مواد اولیه بر قیمت آهن

از دیگر عوامل موثر بر قیمت آهن ، می­ توان به هزینه مواد اولیه اشاره کرد . نواسانات و تغییرات لحظه ­ای بازار فولاد و دیگر بازارها ، باعث می­ شود تا قیمت مواد اولیه مانند سنگ آهن ، روند ثابتی نداشته و دائماً در حال تغییر باشد . اگر موجودی این مواد کم باشد و از طرفی نیز میزان تقاضا بالا باشد ، قیمت مواد اولیه افزایش یافته و در نتیجه قیمت نهایی آهن و فولاد نیز افزایش می یابد .

برای آشنایی با قدرت های تولید کننده مواد اولیه ، حتما مقاله 5 کشور برتر تولیدکننده فولاد را مطالعه کنید .

تاثیر هزینه های مربوط به حمل و نقل بر قیمت آهن

از دیگر عوامل تأثیرگذار که می­ تواند با درصد کمتری بر قیمت آهن اثر داشته باشد ، هزینه ­های مربوط به حمل و نقل کالا می­ باشد . هزینه حمل و نقل تنها به صادرات و واردات محصول منحصر نمی­ شود بلکه مواد اولیه مانند قراضات آهن و دیگر فلزات که ممکن است از کشور­های دیگر تأمین شود، بر قیمت نهایی محصول موثر خواهد بود .

تاثیر تغییرات فصلی بر قیمت آهن

یکی از عوامل ثابت در تغییر قیمت آهن ، تغییر فصل است . تغییرات آب و هوا ، تعطیلات و بلندی روز در فصول مختلف سال بر میزان تولید محصولات آهنی و همچنین میزان عرضه و تقاضا تأثیرگذار است . به طور مثال در فصل زمستان به دلیل سردی هوا ، میزان ساخت و ساز دچار افت نسبتاً شدیدی می­ شود که با توجه به رکود تقاضا در بخش مسکن ، میزان تقاضا کاهش یافته و به دنبال آن قیمت آهن و سایر محصولات فولادی نیز تحت تأثیر آن قرار می ­گیرد .

جمع بندی نهایی

در این مقاله بررسی کردیم که چه عواملی در تعیین قیمت آهن نقش دارند ؛ از این رو می ­توان نتیجه گرفت که بازار فولاد برای برای یک بازه زمانی طولانی مدت ثابت نخواهد ماند که باعث می­شود نمودار بازارِ آهن را با نوسانات بسیاری همراه کند .

 

* آیا شما عامل دیگری که بر قیمت آهن تاثیرگذار باشد سراغ دارید ؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید .

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.