سه شنبه 25 مرداد 1401

معرفی جامع کارخانه میلگرد ابرکوه

کارخانه میلگرد ابرکوه

 

کارخانه میلگرد ابرکوه

 

شهر یزد ، از مهم ترین نقاط کشور در استخراج سنگ آهن محسوب می شود . از جمله مهم ترین معادن این شهر می توان به معادن چغارت ، چادرملو و سه چاهون اشاره نمود که از جمله ذخایر بسیار ارزشمند آهن کشور نیز به حساب می آید . معدن چغارت اولین معدن سنگ آهن کشور است که حدود یک سوم از سنگ آهن کشور از این معدن استخراج می شود .

کارخانه میلگرد ابر کوه در سال 1391 با سرمایه گذاری دو شرکت توسعه معادن و فلزات و شرکت صنعتی و معدنی چادرملو تأسیس شد و در سال 1395 این کارخانه با توانایی ظرفیت تولید سالیانه 450 هزار تن میلگرد آجدار فعالیت خود را آغاز کرد .

 این کارخانه در کیلومتر 15 جاده ابر کوه به سمت یزد واقع شده است . کارخانه میلگرد ابر کوه به دلیل این که از لحاظ جغرافیایی در مرکز کشور واقع شده و به دلیل عبور شبکه های ریلی از کنار آن ، از موقعیت مکانی بسیار مناسبی برخوردار است ؛ چرا که حمل و نقل محصولات این کارخانه به سایر نقاط کشور از این طریق بسیار آسان تر صورت می گیرد .

در اطراف کارخانه میگرد ابر کوه ، هیچ کارخانه مشابهی وجود ندارد و به همین خاطر ، تأمین مقاطع فولاد استان های همجوار تنها از طریق این کارخانه صورت می گیرد .

کارخانه میلگرد ابر کوه از دو واحد نورد و فولاد سازی تشکیل شده است .

محصولات کارخانه میلگرد ابرکوه

شرکت ابرکوه ، با بکارگیری از بروزترین تکنولوژی و تجهیزات دنیا برگرفته از شرکت STG  کشور ایتالیا ، محصولات خود را به بازار داخل و خارج از کشور عرضه می نماید. میلگرد ابرکوه تحت استاندارد ملی ایران به شماره 3132 با شرایطی مرغوب تولید و در بازار ارائه می شود.

 

مشخصات فنی میلگرد ابرکوه

جدول وزنی میلگرد ابرکوه

 جدول وزنی میلگرد ابرکوه

مشخصات شیمیایی میلگرد ابرکوه

 مشخصات شیمیایی میلگرد ابرکوه

مشخصات مکانیکی میلگرد ابرکوه

مشخصات مکانیکی میلگرد ابرکوه

شناسایی میلگرد ابر کوه

در مورد صنایع آهن و فولاد ابرکوه ، این نشان SAIS CT است. که حروف CT نشان دهنده گرید و روش تولید میلگرد هستند. حرف C نشان دهنده میلگرد آجدار از نوع جناغی با آج 400 و حرف T به معنای تولید میلگرد به روش ترمکس می‌باشد . ترمکس در واقع روشی برای خنک کاری و برگشت تحت کنترل در تولید میلگرد ابرکوه می باشد . حروف SAIS نیز نماد میلگردهای تولید شده در مجتمع آهن و فولاد سرمد ابرکوه می باشد .

 علامت شناسایی میلگرد ابرکوه

 

چگونگی تولید میلگرد ابرکوه

پیش از بحث پیرامون قیمت میلگرد ابرکوه ، مقداری از نحوه تولید میلگرد ابرکوه توضیح میدهیم . در ابتدا شمش‌ها در کوره‌های پیشگرم ، به طور یکنواخت حرارت داده می‌شوند . کوره‌های مورد استفاده در این کارخانه با ظرفیت 100 تن در ساعت ، از سوخت‌های دوگانه مازوت و گاز طبیعی تغذیه می شوند . پس از رسیدن شمش‌ها به دمای مورد نظر(حدود 1000 درجه سانتی‌گراد) ، از کوره خارج شده و به سمت غلتک‌های نورد هدایت می‌شوند .

در هر مرحله عبور شمش از غلتک‌ های نورد ، سطح مقطع کاهش و طول آن افزایش می‌یابد. فرایندهای تکمیلی تولید میلگرد شامل آج زنی، برش زدن و خنک کردن می‌شود ؛ البته لازم به ذکر است که مرحله آج‌ زنی برای تولید میلگرد آجدار است و برای تولید میلگرد ساده پس از نورد ، توسط دستگاه برش داده می‌شوند.

به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های مدرن میلگردهای تولیدی فولاد بافق یزد از حداقل مقدار اکسیداسیون و دی‌کربنه‌ شدن برخوردار هستند . مطابق با ابعاد مورد نیاز مشتری، میلگرد ها برش داده می‌شوند اما تجربه نشان داده که اکثر مشتریان میلگردهایی با  طول بیش از 12 متر سفارش می‌دهند.

در تولید میلگرد از دو تکنولوژی آلیاژی شده و ترمکس استفاده می‌شود . در حقیقت این دو روش یکسان‌اند و تنها در مرحله خنک کردن تفاوت دارند . در روش آلیاژی شده محصول نهایی پس از گذشت از فرآیند نورد ، در هوای آزاد خنک می‌شود ولی در روش ترمکس محصول داغ درون یک تونل پاشش آب عبور می‌کند و به سرعت خنک می‌شود. میلگرد آلیاژی‌شده سختی پایین و میلگرد ترمکس سختی سطح بالاتری دارد. تمام آنچه در طول فرایند تولید بر روی شمش اولیه انجام می‌گیرد، به عنوان هزینه تولید بر قیمت میلگرد ابرکوه تاثیر دارد.

 

قیمت میلگرد ابرکوه

همانطور که میدانید قیمت مقاطع فولادی ، با نوسانات ارز و طلا دچار تغییرات زیادی می شوند و قیمت میلگرد ابرکوه نیز از این قاعده مستثنی نیست. قیمت میلگرد ابرکوه به علت بازار پرمتقاضی که دارد از اهمیت زیادی برخوردار است. شما مشتریان عزیز می توانید ضمن آگاهی از نوسان روزانه قیمت میلگرد ابرکوه از طریق وبسایت بازارآهن ، از قیمت روزانه میلگرد و سایر محصولات تولید شده توسط شرکت فولاد سپهر ایرانیان نیز اطلاع پیدا کنید . کافی است تا با شماره 02191005030 تماس حاصل فرمائید تا ضمن بهره گیری از مشاوره تخصصی و رایگان توسط کارشناسان ما ، از دیگر خدمات ما بهره مند شوید .

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.