چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401

معرفی جامع کارخانه فولاد زاگرس

کارخانه فولاد زاگرس

این کارخانه در 15 مرداد ماه سال 1393 و با سرمایه گذاری مبلغی در حدود 945 میلیارد ریال و 14 میلیون یورو سرمایه ارزی در شهرک سفید دشت چهار محال بختیاری واقع در شهرستان بروجن تاسیس شد .

کارخانه صبا فولاد زاگرس در فاز اول 420 هزار تن مقاطع فولادی در سال تولید می کند . ساخت و طراحی این کارخانه توسط شرکت های  SIMENSE  و CVS RM انجام شده است که از لحاظ ایمنی سبب بالا رفتن کیفیت میلگرد زاگرس می شود . میلگرد زاگرس ،  از کلیدی ترین محصولات این کارخانه می باشد که قیمت آن نیز روزانه توسط فروشگاه های مقاطع فولادی و سایر بازرگانی ها اعلام می گردد.

فاز دوم این کارخانه نیز برای تولید شمش فولادی در دست احداث و خرید تجهیزات و ماشین آلات می باشد .

 کارخانه زاگرس - بازارآهن

 

محصولات کارخانه فولاد زاگرس

میلگرد های آجدار از مهم ترین محصولات کارخانه محسوب می شود و قیمت میلگرد زاگرس هم برای مهندسان و پیمانکاران در امر ساختمان سازی از اهمیت بالایی برخوردار است . محصول میلگرد این کارخانه دارای گواهینامه استاندارد ملی 3132 از سازمان ملی استاندارد ایران می باشد .

سایز این میلگرد ها از 8 تا 32 میلیمتر و طول آن ها نیز  6 و 12 متر می باشد که بیشتر برای تولید انکر بولت و استحکام بیشتر سازه های بتنی در ساختمان سازی استفاده می شود . میلگرد های آجدار کارخانه صبا فولاد زاگرس به صورت  دوکی و یکنواخت به نام های آج400 و آج500 تولید و در بازار عرضه می شود .

میلگرد این کارخانه با فولاد های کم آلیاژ و با کربن کم و متوسط تولید می شوند و به دلیل کیفیت بالایی که میلگرد های زاگرس دارد نسبت به قیمت میلگرد های دیگر موجود در بازار مقداری بالاتر می باشد .

این کارخانه به آزمایشگاه های بسیار به روزی مجهز می باشد و پس از تولید میلگرد ها آن ها را به آزمایشگاه برده تا آزمایش استحکام و خمش بر روی میلگرد ها انجام شود . پس از گذراندن آزمایش های استاندارد ،  مشخصات فنی این محصولات را بر روی برگه نوشته و بر روی محصول چسبانده می شود .

 کارخانه زاگرس - بازارآهن 02

 

روش تولید میلگرد در کارخانه فولاد زاگرس

در مرحله اول ، شمش های تولید شده توسط کارخانه ریخته گری و ذوب آهن که طول آنها به 12 متر می رسد به قسمت های 6 متری تقسیم می شوند و سپس با جرثقیل بر روی میز های شارژ منتقل می شود .

در مرحله دوم شمش ها به کوره های ذوب با دمای میانگین 1200 درجه سانتی گراد انتقال داده می شود .

در مرحله سوم شمش ها به سمت قفسه های نوردی منتقل می شود و در نهایت عملیات نوردی آغاز می شود .

عملیات نوردی شامل سه مرحله ، نورد اولیه ، نورد میانی و نورد نهایی می باشد . در این عملیات ، سطح مقطع شمش ها کاهش یافته و از طرفی از لحاظ طولی افزایش داده می شوند . پس از انجام این فرآیند ، شمش ها سمت استند ها برده شده تا میلگرد ها در اندازه های متفاوتی تولید شوند . دمای این میلگرد ها پس از تولید حدود 900 درجه سانتی گراد می باشد و بعد از عبور از قیچی و بریده شدن به سمت خنک کننده ها هدایت می شود و در آخر بسته بندی می شود به سمت انبارها برده می شود.

 کارخانه زاگرس - بازارآههن 03

 

به طور خلاصه مراحل عبارت اند از :

1-مواد اولیه (شمش)

2-مکانیزم شارژ شمش به داخل کوره

3-کوره پیش گرمکن با ظرفیت 60 تن برساعت

4-مکانیزم بیرون انداز شمش از کوره

5-میز غلتانی شمش

6-نورد اولیه دستگاه نورد سه غتکی

7-نورد میانی

8-قچی دوران سرزن شمش

9-نورد نهایی

10-قیچی اندازه کن محصول

11-بستر خنک کننده

12-تجهیزات بسته بنده و توزیع محصول

13-انتقال محصول به انبار

 

و در نهایت شما عزیزان می توانید برای اطلاع از قیمت میلگرد زاگرس به صورت لحظه ای ، به وبسایت بازارآهن مراجعه نمائید و علاوه بر دریافت مشاوره ی تخصصی و رایگان،  با اطمینان از کیفیت و وزن محصول خریداری شده ، خرید خود را در محل تعیین شده دریافت نمایید  .

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.