سه شنبه 25 مرداد 1401

همه چیز درباره میلگرد | تفاوت میلگرد A2 و A3

میلگرد چیست؟

به سازه های فولادی که برای افزایش مقاومت بتن مورد استفاده قرار می گیرد ، میلگرد گفته می شود .

در تولید میلگرد ، استاندارد های  هر کشور با یکدیگر متفاوت می باشد . بطور مثال در ایران کارخانه ذوب آهن اصفهان یکی از تولید کنندگان میلگرد با استاندارد روسی می باشد که در این زمینه یکی از بهترین تولید کنندگان میلگرد در کشور می باشد .

میلگرد چیست ؟

انواع میلگرد

میلگرد ها در بازار به دو دسته کلی تقسیم می شوند

1- میگرد ساده

2- میلگرد آجدار

3- میلگرد کلاف ( آجدار پیچیده )

میلگرد ها با طول  ، قطر و جنس های گوناگونی تولید و در بازار عرضه می شوند و هر کدام با توجه به ویژگی هایی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند

انواع میلگرد از نظر استاندارد

میلگرد ها مطابق با استانداردهای روسی چهار نوع A1،A2،A3،A4  تقسیم بندی می شوند .

میلگرد A1 یا نرم بدون آج

این نوع میلگرد های از نظر ظاهری سطح صافی دارند و بیشتر برای مصارف آهنگری مورد استفاده قرار می گیرد  .نام دیگر این نوع میلگرد داکتیل می باشد ، برای تنش های جاری تا 2300 کیلوگرم و مقاومت کششی 3800 کیلوگرم می توان استفاده نمود . قیمت میلگرد ساده به عواملی چون آلیاژ های استفاده شده در آن و برند کارخانه تولید کننده آن بستگی دارد.

میلگرد A1

 

میلگرد A2 یا نیمه سخت با آج ساده

این دسته از میلگردها که به آن ، میلگرد های نیمه خشک یا نیمه نرم نیز گفته می شود ، بیشتر در صنعت ساختمان سازی و خاموت زنی مورد استفاده قرار می گیرد .

جوشکاری بر روی این میلگرد ها به سختی انجام می شود به همین دلیل توصیه می شود که به منظور جوشکاری از این نوع میلگرد استفاده نشود . تنش جاری این میلگرد ها 3000 کیلوگرم و مقاومت کششی آن در حدود 6000 کیلوگرم می باشد .

 

میلگرد A3 یا سخت با آج پیچیده

این دسته از میلگرد ها که در بازار با نام میلگرد سخت شناخته می شود صورت آجدار و به اصطلاح آج جناقی هستند و به هیچ عنوان هرگونه امور جوشکاری بر روی این نوع میلگرد مجاز نمی باشد . از طرفی دیگر با توجه به سختی این نوع میلگرد جهت فرم دهی و تغییر شکل که در آهنگری ها مورد استفاده قرار می گیرد مناسب نمی باشد . تنش جاری این میلگرد ها 4000 کیلوگرم و مقاومت کششی آن نیز برابر با  6000 کیلوگرم می باشد .

میلگرد A3

 

میلگردA4 یا سخت با آج دوکی

این نوع میلگرد ها از آج هایی به شکل دوکی درست شده اند و جزء میلگرد های سخت در بازار محسوب می شوند . این نوع میلگرد که به آن آج مرکب هم گفته می شود ، در تمام اجزای ساختمان سازی ، به غیر از مواردی که در آن خمش ، تغییر حالت و ایجاد زاویه مورد نیاز مورد استفاده قرار می گیرد . این نوع از میلگرد ها از نظر مقاومت ، در رده ی میلگرد های 500S  قرار می گیرند

میلگرد A4

 

کاربرد میلگرد

میلگرد های آجدار و ساده یکی از  پرکاربرد ترین میلگرد ها در بازار می باشد که امور در ساختمان سازی جزء پر مصرف ترین مقاطع فولادی محسوب می شود که وظیفه آن تحمل و انتقال فشار در ساختمان می باشد . میلگرد ها  نه تنها در ستون های ساختمان بلکه در تمام اجزای ساختمان مثل فوندانسیون مورد استفاده قرار می گیرد .

قیمت میلگرد یکی از عوامل مهم در برآورد نهایی قیمت ساختمان می باشد که به عوامل چون نوع برند و سایز و طول آن بستگی دارد . کارخانه های تولید کننده میلگرد معمولاً علامت اختصاصی خود را بر روی بدنه میلگرد حک می کنند تا از این طریق قابل شناسایی باشند .

 

میلگرد ساده

میلگرد های ساده سطح صاف و بدون آج دارند ، که با قطر های 6تا50 میلی متر تولید و در بازار عرضه می شوند . قیمت میگرد ساده نسبت به میلگرد آجدار ارزان تر می باشد .

میلگرد ساده به دلیل مقاومت پایین در برابر خمش و برش ، در ساخت پل ها و سازه های سنگین مورد استفاده قرار نمی گیرند .

از مهم ترین کاربرد میلگرد های ساده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1-قطعات خودرو سازی

2-ساخت اتصالات صنعتی

3-اتصالات ساختمانی

4-اتصالات زیر بنایی در جاده ها و بزرگراه ها

 

میلگرد آجدار

میلگرد آجدار یکی از پر مصرف ترین میلگرد ها در بازار می باشد و سطح این نوع میلگردها دارای آج و فرورفتگی های زیادی می باشد. این نوع میلگرد ها به دلیل آج هایی که بر روی بدنه دارند باعث می شود که میزان فرسودگی در آن به حداق برسد و درون بتن و فولاد به خوبی عمل کند و یکی از موارد مهم این نوع میلگرد ها افزایش مقاومت کششی در سازه های بتنی می باشد . میلگرد آجدار هم مانند میلگرد ساده در قطر های 6 تا 50 میلی متر تولید و در بازار عرضه می شود .

 

میلگرد آجدار

 

از مهم ترین کاربرد میلگردهای ساده می توان به موارد زیر اشاره نمود :

1- در سازه های بتنی مانند ساختمان ها ، برج ، پل ها و....

2- در سازه های فولادی برای مقاوم سازی در برابر زلزله

3- بتن به تنهایی مقاومت آنچنان بالایی را در برابر فشارهای وارده از خود نشان نمی دهد و اینجاست که اهمیت استفاده از میلگرد آجدار بسیار احساس می شود . از مهم ترین کاربردهای میلگرد آجدار مسلح کردن بتن ، افزایش مقاومت کششی و جلوگیری از تخریب سازه می باشد .

 

انواع دیگری هم از میلگرد ها هم وجود دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

میلگرد های اروپایی

این نوع میلگرد که از منگنز ساخته می شود ، مانند میلگرد ساده از انعطاف بالا و خم شوندگی زیادی برخوردار است ؛ از این رو در سازه های سنگین و آب و هوای نامناسب و مناطق زلزله خیز مورد استفاده قرار نمی گیرد . قیمت میلگرد اروپایی ارزان و مقرون به صرفه می باشد .

 

میلگرد با فولاد پر کربن

این نوع میلگرد از کربن ساخته می شود به به میلگرد سیاه معروف است  و بیشتر برای مکان های با آب و هوای مرطوب و شرجی استفاده می شود و از این نظر بهترین گزینه برای ساخت و ساز در این مناطق می باشد .

 

میلگرد فایبر کلاس پلیمر

این نوع میلگرد به دلیل مقاومت بالایی که دارد در مکان هایی که احتمال زنگ زدگی در آن بسیار بالا است ، مورد استفاده قرار می گیرد .

 

میلگرد پوشش داده شده با اپوکسی

این نوع میلگرد در مناطقی که در معرض خوردگی با آب نمک هستند استفاده می شود و به علت پوشش اپوکسی به کار رفته بسیارگران قیمت می باشد . از معایب این نوع میلگرد ، می توان به نازک بودن پوشش اپوکسی در آن اشاره نمود .

 

میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه چهل برابر از میلگرد پر کربن مقاومت بیشتری دارد به همین دلیل قیمت میلگرد گالوانیزه نسبت به سایر میلگرد ها گران تر می باشد .

 

میلگرد فولادی ضد زنگ(Stainless Steel)

میلگرد ضد زنگ در بازار ایران که اتفاقا از گران ترین انواع میلگرد می باشد، از انواع میلگرد است که مقاومت آن در برابر خوردگی 1500برابر بیشتر از میلگرد سیاه است . استفاده از آن در موراد غیر ضروری بسیار پرهزینه می باشد . از کاربردهای آن در شبکه بندی، فرفوژه کاری،نگه دارنده و تقویت کننده ها کار برد زیادی دارد.

 

 چکیده مقاله  

با توجه به اهمیت ساخت و ساز به وسیله بتن و استفاده از میلگرد باید به این نکات توجه کرد که برای تعیین نوع و نقش میلگرد در بتن باید عوامل متععدی را مورد بررسی قرار داد .

در این مقاله بررسی شد که میلگردها جهت افزایش مقاومت کششی و تقویت بتن به آن اضافه می شود .

دیدیم که میلگرد ها به سه دسته اصلی ساده ، آجدار و کلاف پیچیده تقسیم می شوند و همچنین دیگر انواع میلگرد از قبیل میلگرد اروپایی ، گالوانیزه و ... را مورد بررسی قرار دادیم .

قیمت میلگرد نیز تابع عوامل متعددی چون نوع میلگرد ، طول و سایز آن ، کارخانه تولید کننده و از جمله عوامل بسیار مهم در تعیین قیمت میلگرد ، نوسان قیمت ارز در کشور و سایر عوامل اقتصادی می باشد . 

شما مشتریان عزیز می توانید با مراجعه به وبسایت بازار آهن و یا تماس با شماره 91005030-021 علاوه بر استعلام قیمت میلگرد کارخانه فولاد سپهر و اطلاع  از قیمت میلگرد سایر کارخانه های مهم کشور از مشاوره های تخصصی و رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید .

 

 

 

 

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.