یکشنبه 13 آذر 1401

انواع میلگرد و کاربرد های آن

میلگرد

میلگرد یا آماتور یک قطعه ی از جنس فولاد و دارای ترکیبات شیمیایی (ذوب مخصوص) است که معمولا دارای آج می باشد. میلگرد های در کنار هم سازه های فولادی را تشکیل می دهند که در ساختمان ها برای افزایش مقاومت بتن در سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع میلگردها باعث افزایش مقاومت کششی بتن می شود. میلگرد دارای استاندارد خاصی است که در هر کشور متفاوت است و این استاندارد ها دارای طبقه بندی مخصوص به خود نیز می باشد. در ایران دو شرکت بزرگ ساخت میلگرد: فولاد نیشابور و ذوب آهن اصفهان طبق استاندارد های روسی عمل می کنند.

میلگرد

تاریخچه میلگرد

میلگرد را دانشمندی به نام جوزف لوئیس در سال 1800 میلادی، اختراع کرد. وی بعد از طی زمانی درافت که با اضافه کردن میله‌های فولادی به بتن می توان مقاومت سازه را افزایش داد. متاسفانه در آن زمان استاندارد های کافی برای تولید میلگرد و جود نداشت تا اینکه در سال 1878 فردی به نام تادئوس هیات استاندارد های تولید این محصول را ایجاد کرد و در سال 1950 بسیاری از شرکت های ساخت و ساز در آمریکا ازین محصول استفاده نمودند و دارای محبوبیت بسیاری در این کشور شد.

برای مشاهده ی تمامی محصولات بازار آهن در اینجا کلیک کنید.

مشخصات مکانیکی میلگرد ها

میلگردها دارای دسته بندی متفاوتی هستند زیرا در هر کشور بسته به استاندارد آن کشور تولید می شود. این استاندارد ها بر اساس آب و هوا، خاک و میزان زلزله خیز بودن آن کشور تعیین می شود. در ایران استاندارد برای میلگرد های همانطور که گفته شد استاندارد روسی است. به همین علت به چهار دسته تقسیم می شود:

 1. میلگرد A1 (میلگرد نرم و بدون آج): همانطور که از نام آن مشخص است صاف و بدون برجستگی است که برای جوشکاری و عملیاتی که نیاز به تغییر شکل فولاد است، مناسب می باشد.

 2. میلگرد A2 (میلگرد نیمه سخت با آج ساده): این محصول به علت داشتن آج های فنری شکل برای عملیات های ساختمانی از جمله خاموت زنی بسیار مناسب هستند.

 3. میلگرد A3 (میلگرد سخت با آج های پیچیده): این میلگرد به عنوان میلگرد خشک شناخته شده است که برای عملیات سیویل صنعتی و ساختمانی مناسب هستند و استفاده در صنعت آهنگری وجوشکاری اصلا مناسب نیستند.

 4. میلگرد A4 (میلگرد سخت با آج پیچیده): این میلگرد با نام میلگرد آجدار مرکب معروف است. این میلگرد برای ساخت تمام سازه های ساختمانی و قاب های خمیشی مورد استفاده قرار می گیرد.

میلگرد

انواع میلگرد ساختمانی و کاربرد های آن

 • میلگرد سنجاقک: برای اتصال کامل بین میلگرد و خاموت کاربرد دارد.

 • میلگرد خرک: برای قرار گرفتن دو شبکه افقی با فاصله ی معین در بتن استفاده می شود.

 • میلگرد رکابی: برای در یک امتداد نگه داشتن میلگردهای به صورت طولی یا عمودی در بتن‌ریزی دیوارها استفاده می‌شود.

 • میلگرد خاموت: برای جلوگیری از بیرون زدگی میلگردها در نیروی های برشی، کاربرد دارد.

انواع میلگرد

میلگرد های به علت تنوعی که دارند در پروژه های عمرانی متفاوتی کاربرد دارند. در یک پروژه ی ساختمانی از 6 میلگرد استفاده می شود که در زیر به طور مختصر توضیح داده میشود:

 1. میلگرد اروپا: این میلگرد ها کمترین انعطاف را دارند و قیمت مناسبتری دارند. میلگرد اروپا از منگنز و ترکیبات آن تولید می شود.

 2. میلگرد کربن دار: این میلگرد برای سازه های بتنی استفاده می شود. یکی از مشکلاتی که دارد، خوردگی آن در اثر رطوبت است که به مرور زمان باعث آسیب رساندن به سیمان اطراف آن می شود.

 3. میلگرد گالوانیزه: این محصول 40 درصد کمتر از میلگرد های دیگر خوردگی دارد. بسیار با دوام و سخت از مابقی میلگرد ها است و همین موضوع باعث شده است که گرانتر باشد.

 4. میلگرد با پوشش اپوکی: این ملیگرد مانند میلگرد کربن دار است که و فقط پوشش اپوکی دارد که باعث بالا رفته مقاوت در برار خوردگی آن شده است.

 5. میلگرد فولادی ضد زنگ: این میلگرد بسیار مقاوم در برابر رطوبت است و بعد از میلگرد گالوانیزه کمترین خوردگی را دارد و بسیار در پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 6. میلگرد فایبرگلاس: این میلگرد با دوامترین میلگرد است که در آن خوردگی وجود ندارد. ترکیبات آن از موادی شبیه کربن و فایبرگلاس است.

به بررسی اجمالی میلگرد و دسته بندی های میلگرد می پردازیم :

 

میلگرد چیست؟ میلگرد آجدار میلگرد ساده

 

انواع میلگرد میلگرد A1 A2 A3 A4 میلگرد آجدار میلگرد ساده

 

سایزهای میلگرد میلگرد آجدار میلگرد ساده سایزهای میلگرد آجدار سایز های میلگرد ساده میلگرد آجدار از چه سایزی تولبید می شود میلگرد ساده از چه سایزی تولید می شود

 

جدول وزن استاندارد میلگرد شاخه 12 متری

 

جدول وزن استاندارد میلگرد - .زن میلگرد شاخه 12 متری وزن میلگرد 8 وزن میلگرد 10 وزن میلگرد 12 وزن میلگرد 12 وزن میلگرد 14 وزن میلگرد 16 وزن میلگرد 18 وزن میلگرد 20 وزن میلگرد 22 وزن میلگرد 25 وزن میلگرد 28 وززن میلگرد 30 وزن میلگرد 32

برای مشاهده قیمت میلگرد در اینجا کلیک کنید.

وب سایت بازار آهن

وب سایت بازار آهن، یک وب سایت فروشگاهی است که قیمت تمامی محصولات فولادی، انواع آهن آلات ساختمانی و صنعتی را در سایت خود به نمایش گذاشته است. تمامی قیمت ها با کمترین سود و در بعضی موارد همان قیمت کارخانه عرضه شده است. بازار آهن دارای مشاوران فعال است که می توانند به شما در تمامی موارد اطلاع رسانی کنند. هدف این وبسایت جلب رضایت مشتری و عرضه ی بهترین خدمات می باشد.

به علت وجود نوسانات قیمت محصولات فولادی شما می توانید برای اطلاع از قیمت ها و مشخصات فنی محصولات با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02191005030 تماس حاصل نمایید.

هر سوالی در رابطه با میلگرد و انواع آن دارید، از ما بپرسید.

شما هم می توانید دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاه شما برای ما مهم است.

امتیاز کاربران به : انواع میلگرد و کاربرد های آن

امتیاز
دیدگاه ها
۱۳۹۹/۱/۲۰

Saeed :

سلام
بارگیری میلگرد چند روزه انجام میشه؟

۱۳۹۹/۱/۲۰

ادمین :

سلام . وقت شما بخیر . با توجه به شرایط پیش آمده مربوط به بیماری کرونا ، برخی کارخانه ها و انبارها تا اطلاع ثانوی بارگیری ندارند ولی برخی از آن ها آماده بارگیری می باشند .