یکشنبه 6 آذر 1401

همه چیز درباره تیرآهن - 0 تا 100 جزئیات تیرآهن

تیرآهن چیست ؟

قطعا همه ی ما تا کنون اسکلت سازه ها و ساختمان ها را دیده ایم . شاید به این نکته توجه نکرده باشید ولی لازم است بدانید بخش اصلی این اسکلت  از یکی از پر کاربرد ترین و مهمترین محصولات فولادی به نام تیرآهن ساخته شده است .

تیرآهن بخش جدایی ناپذیر در صنعت ساختمان سازی به خصوص در ساخت اسکلت ساختمان محسوب می شود که ساخت و ساز بدون استفاده از این سازه ی فولادی ، تقریباً غیر ممکن است . این سازه ی پر کاربرد که به صورت نورد گرم تولید و عرضه می شود ، اصولا برای تحمل نیروی کششی و مقاومت در برابر نیروی وارده بر ساختمان ، مورد استفاده قرار می گیرد .

 تیرآهن - بازارآهن

 

تیرآهن با وجود ویژگی ها و مزایای فراوانی که دارد ، دارای معایبی نیز می باشد که از مهمترین آن ها می توان به زنگ زدگی و خوردگی مانند دیگر محصولات فولادی اشاره نمود . اتصالات تیرآهن به یکدیگر باید با پیچ و مهره صورت می گیرد ، اما متاسفانه در کشور ما اغلب این اتصالات با جوشکاری انجام میگیرد که در صورت بروز خطا در فرایند جوشکاری و عدم بررسی توسط مهندسین ناظر ،  ممکن است به مشکلاتی بسیار بزرگی منجر شود .

انتخاب دقیق و خرید تیرآهن بر اساس نیاز مشتری ، امری مهم و قابل توجه است ، بنابر این مهندسان و صنعت گران این حوزه برای رعایت اصولِ ساخت و ساز و جلوگیری از بروز اشتباه در فرایند ساختمان سازی ، باید نهایت دقت را در این امر به خرج دهند .

این محصول فولادی در انواع مختلفی به تولید می رسد که در ادامه به بررسی ویژگی و کاربرد هر کدام از آن ها می پردازیم .

تیرآهن بر اساس مشخصات مکانیکی ، نوعِ سطحِ مقطع و نوع جان و بال دسته بندی می شود .

جان و بال تیرآهن چیست ؟

جان ، قسمت اصلی و میانی و بال ، لبه ها و کناره های تیرآهن ، محسوب می شوند .

 

انواع تیرآهن

این محصول در ۴ استاندارد IPE ، INP ، IPB و CNP به تولید انبوه می رسد که شناخت این استاندارد ها برای انتخاب و خرید تیرآهنِ مورد نیاز ، بسیار مهم و حیاتی است

 انواع تیرآهن - بازارآهن

 

تیرآهن IPE

این استاندارد با عنوان تیرآهن معمولی نیز شناخته می شود و با سطح مقطعی به شکل حرف انگلیسی I و مطابق با استاندارد های اروپا تولید می شود . اکثر تیرآهن های تولید ایران معمولا با این استاندارد تولید و عرضه می شوند .

ضخامت بال در این نوع استاندارد یکسان است و به همین سبب اتصالات پیچ و مهره با سهولت انجام می گیرد . این نوع تیرآهن در ساخت ستون ها به صورت مرکب استفاده می شود و بین مشتریان و مهندسان ایرانی از محبوبیت خاصی برخوردار است .

تیرآهن معمولی یا IPE در ساخت تیر در پوششِ سقف ، نعل درگاه ، خرپا و پل های لانه زنبوری نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

از دیگر کاربرد های این نوع تیرآهن می توان به سهولت در اجرا و نصب ، کاربرد فراوان در ارتفاع بلند ، تولید در کارخانه به صورت پیش ساخته و آماده ، امکان تقویت تیر در اجرای سازه و همچنین امکان اتصال چندین قطعه به یکدیگر ، اشاره کرد .

تیرآهن INP

این نوع تیرآهن تقریبا مشابه تیرآهن معمولی است و تنها تفاوت این ۲ محصول در نوع بال آن هاست . تیرآهن INP که با استاندارد چین و روسیه تولید می شود از لحاظ ضخامتِ بال ، کمی با تیرآهن معمولی متفاوت است به طوری که ضخامت بال در این استاندارد یکسان نیست و با فاصله گرفتن از سطح جان کاهش می یابد .

 مشتریان در فرایند خرید تیرآهن INP به دلیل شباهت با تیرآهن معمولی دچار اشتباهاتی می شوند که پس از بارگیری یا استفاده ، متوجه اشتباه خود می شوند ، به همین سبب پیشنهاد می شود انتخاب و خرید تیرآهن ، برای جلوگیری از اتلاف وقت و سرمایه ، با دقت فراوان انجام شود .

تیرآهن IPB

تیرآهنی که طول بال و جان آن برابر باشد از استاندارد IPB پیروی می کند و با نام های بال پهن یا هاش ( به دلیل شباهت به حرف انگلیسی H ) نیز شناخته می شود . این نوع تیرآهن ، نسبت به استاندارد های قبلی سبک تر است و در 3 نوع بال پهن سبک ( HEA ) ، بال پهن سنگین ( HEB ) و سنگین ( TPB ) تولید میشود .

بال پهن سبک نسبت به بال پهن سنگین ضخامت کمتری دارد و همین ویژگی باعث کاهش قیمت نسبت به بال پهن سنگین شده است . تیرآهن IPB به دلیل داشتن سطح مقطع ساده و یکنواخت بودن طول بال و جان آن ، از هر دو جهت می تواند در برابر فشار و کشش مقاوم باشد که همین ویژگی ، این نوع تیرآهن را نسبت به دیگر انواع آن متمایز می سازد . هنگامی که کلمه ی لاتین V در کنار نام تیرآهن قرار می گیرد به آن معناست که تیرآهن سنگین وزن می باشد که به IPBv  معروف است و هرگاه که حرف L در کنار نام تیرآهن قرار گرفته باشد بدان معناست که تیرآهن سبک وزن می باشد.

معمولا تیرآهن بال پهن در طول ۱۲ متر تولید و عرضه می شود و به دلیل شکل ظاهری این تیرآهن ، فرایند جوشکاری بر روی آن ها به سادگی انجام می شود . از دیگر کاربرد تیرآهن هاش می توان به استفاده گسترده در سازه های فولادی ، ساخت و ساز های ساختمانی و صنعتی ، ستون های فولادی و ... اشاره کرد .

مصرف کنندگان و مشتریان معمولا در خرید تیرآهن بال پهن یا هاش دچار شک و تردید می شوند ، در همین راستا ، مشاوران بازرگانی سپهر ایرانیان همه روزه به صورت رایگان ، مشتریان را برای خرید مناسب ترین و بهترین تیرآهن با توجه به نیاز آن ها راهنمایی می کنند .

تیرآهنCNP  ( لانه زنبوری - تیرآهن شبکه )

نوعی دیگر از تیرآهن که با نام اختصاری CNP نیز شناخته می شود دارای حفره هایی به شکل دایره ای ، شش ضلعی و سینوسی است که کاربرد فراوانی در صنعت و ساخت و ساز دارد .

هدف کلی از ساخت این نوع تیرآهن افزایش تحمل و مقاومت در برابر نیروی خمشی وارده بر سازه است . نحوه تولید این محصول به مانند دیگر انواع تیرآهن به صورت نورد گرم است . تیرآهن های لانه زنبوری یا شبکه در سازه های فولادی به عنوان طاق قوسی ، عناصر سقفی ، سیستم فضایی و ... کاربرد دارند .

 تیرآهن لانه زنبوری - بازارآهن

 

از مزایای این تیرآهن می توان به قابلیت استفاده در صنایع مختلف ، عبور لوله و تاسیسات برقی به دلیل وجود حفره ها و قیمت اقتصادی آن اشاره کرد.

تیرآهن لانه زنبوری با وجود داشتن مزایایی ، دارای معایبی نیز می باشد که مهمترین آن ها ضریب اطمینان پایین این محصول نسبت به دیگر انواع تیرآهن ها است .

 

لازم به ذکر است که قیمت تیرآهن ، همانند دیگر محصولات فولادی به دلیل نوسانات قیمت بازار ثابت نیست ، به همین دلیل مشتریان برای خرید تیرآهن و اطلاع از آخرین و به روز ترین قیمت آهن ، با مراکز فروش و بازرگانی ها ، تماس میگیرند .

شما عزیزان می توانید همه روزه برای اطلاع از آخرین و بروز ترین قیمت انواع تیرآهن و دیگر محصولات فولادی به وبسایت بازرگانی سپهر ایرانیان مراجعه کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان و تخصصی برای تجربه خریدی مطمئن با توجه به نیاز خود ، با مشاورین ما تماس بگیرید .

لیست قیمت انواع تیرآهن

شما هم می توانید دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاه شما برای ما مهم است.

امتیاز کاربران به : همه چیز درباره تیرآهن - 0 تا 100 جزئیات تیرآهن

امتیاز
دیدگاه ها
۱۴۰۱/۱/۲۲

erfan :

بسیار مفید بود