یکشنبه 4 مهر 1400

سبد خرید شما خالی است.
مبلغ قابل پرداخت : ۰ تومان
انواع پروفیل و کاربرد های آن

پروفیل چیست؟

پروفیل به قطعات فولادی که دارای اشکال مختلف و مقطع آنها ثابت است، گفته می شود که با توجه به جنس و مقاومت آنها در صنایع مختلفی کاربرد دارند.

پروفیل در زبان عامیانه به قوطی یا باکس معروف است.

برای مشاهده ی انواع پروفیل ها اینجا کلیک کنید.

انواع پروفیل

همان طور که گفته شد پروفیل ها دارای اشکال مختلفی هستند که عمدتا به شکل های Z ،U ،C ،L ،V هستند.

پروفیل ها در حالت کلی به پنج دسته تقسیم می شوند:

 1. پروفیل ساختمانی:
  به پروفیل هایی که در صنعت ساختمانی مانند ساخت در و پنجره مورد استفاده قرار گیرد گفته می شود.

 2. پروفیل صنعتی:
  همان طور که از نام این دسته مشخص است در صنایع مختلف به عنوان قطعات صنعتی در زمینه هایی همچون خودرو سازی، نظامی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

 3. پروفیل گالوانیزه:
  پروفیل های گالوانیزه برای مقاوم سازی برخی قطعات مانند درب و پنجره های UPVC مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پروفیل ها باعث جلوگیری از هرز شدن پیچ و افتادگی بازشو در و پنجره می شود. ضخامت پروفیل گالوانیزه از یک میلی متر شروع می شود و بنا به استفاده ی تا دو میلی متر نیز امکان افزایش ضخامت آن وجود دارد.

 4. پروفیل کامپوزیتی:
  پروفیل های کامپوزیتی در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. این پروفیل به دلیل خاصیت غیر کشسانی، مقاومت بالاتری در برابر زلزله و خوردگی دارد. مهمترین مزایای این پروفیل سبک شدن وزن نهایی سازه است.

 5. پروفیل آلومینیوم:
  پروفیل آلومینیومی به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرد: 1_ ساختمان سازی  2_ صنعتی.

  پروفیل های آلومینیومی در ساختمان سازی برای ساخت در و پنجره مورد استفاده قرار می گیرد.  دو مورد از مهم ترین دلایل انتخاب این پروفیل برای ساخت در و پنجره این است که: 1- رنگ روشن آن حس تمیزی به ساختمان می دهد. 2- در و پنجره ای که با آهن ساخته می شود بیشترین انرژی را از دست می دهد در صورتی که پروفیل آلومینیومی نقش بالایی در بهینه سازی انرژی ایفا می کند. پروفیل های آلومینیومی در صنایع های دیگر به عنوان قطعات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای اطلاع از انواع ورق های فولادی و کاربرد های آن می توانید اینجا کلیک و مقاله را مطالعه کنید.

فرآیند تولید پروفیل ها:

پروفیل ها معمولا به دو روش مستقیم و غیر مستقیم ساخته می شوند. روشی که برای ساخت پروفیل استفاده می شود وابسته به ماشین آلات موجود در کاخانه است.

 • روش مستقیم:
  پروفیل هایی که در این روش تولید می شوند دارای زاویه های تیز، نقاط جوش مشخص و ابعاد آنها دقیق است. این پروفیل های دارای کیفیت بالاتری نسبت به روش دیگر است.

 • روش غیر مستقیم:
  در این روش پروفیل ها دارای اشکال مختلف هستند زیرا سه مرحله خم کردن، به لوله تبدیل و پس از جوش دو لبه را می گذرانند.

دسته بندی پروفیل از لحاظ شکل ظاهری

پروفیل ها از لحاظ ظاهری به دو دسته تقسیم می شوند:

پروفیل های بسته:
این پروفیل ها از طریق روش غیر مستقیم تولید می شوند و شکل ظاهری آنها بسته است. مانند: لوله و قوطی، درب و پنجره ساختمانی، درب های کرکره برقی، پروفیل UPVC

پروفیل باز:
این پروفیل ها از طریق روش مستقیم و با بعد و ضخامت های مختلف تولید می شوند. مانند: تیرآهن، تسمه، میلگرد، چهار پهلو، ناودانی، نبشی در این دسته قرار می گیرد.

برای مشاهده ی تمامی محصولات بازار آهن در اینجا کلیک کنید.

کاربرد پروفیل ها:

 1. بیشترین مصرف پروفیل ها در صنعت ساختمان سازی است.

 2. پروفیل های مربع و مستطیل با سطح مقطع کوچک مناسب برای نرده های فلزی در و پنجره و حافظ های کنار خیابان مورد استفاده قرار می گیرد.

 3. پروفیلهای مربع و مستطیل با سطح مقطع بزرگ که معروف به ستونی است برای ساختن اسکلت های فلزی و ساخت شاسی های تریلر و نفت کش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 4. از پروفیلهای مربع و مربع مستطیل در صنایع خودرو سازی نیز استفاده می شود.

 5. پروفیل هایی که به شکل Z تولید می شود برای مصارف سقفی مخصوصا سقف سوله ها استفاده می شود.

 6. پروفیل های نبشی و ناودانی که جز دسته های پروفیل باز محسوب می شوند و در روش مستقیم تولید می شوند را می توان در ساختن چهارچوب درها، کرکره ای مغازه ها و انواع قالب های فلزی در ماشین آلات استفاده کرد.

 7. برای ساخت برخی لوازم پزشکی مانند تخت های بیمارستانی، تجهیزات حمل و نقل بیمار و تجهیزات آزمایشگاهی از پروفیل های مستطیل شکل استفاده می شود.

 8. برای ساخت بسیاری از لوازم خانگی که بصورت فلزی هستند مانند تخت خواب، انواع مبل، جالباسی، قفسه از پروفیل های مربعی و مستطیلی استفاده می شود.

با تمامی مزایایی که پروفیل ها دارند ولی نتوانسته اند در صنعت ساخت و ساز (پروفیل ها به عنوان تیر و ستون) رواج پیدا کنند که از دلایل آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای تولید این پروفیل ها نیاز به تکنولوژی خاصی است به همین دلیل کارخانه های کمی مشغول به تولید این پروفیل ها هستند. بنابراین این نوع پروفیل ها نسبت به دیگر فلز ها فراوانی کمتری دارد.

 • دیگر مشکل این پروفیل ها سختی اتصال آنها به یکدیگر است.

انواع پروفیل

وب سایت بازار آهن

وب سایت بازار آهن یک سایت فروشگاهی عرضه ی آهن آلات است که تمام تلاش خود را بکار گرفته تا بتواند محصولات را مستقیم از کارخانجات تهیه کند تا با کمترین قیمت و بدون واسطه به مشتریان ارائه دهد. هدف از احداث این سایت ایجاد فضای امن و مطمئن برای مشتریان این مجموعه است. گروه بازرگانی بازار آهن امیدوارند بتوانند با بهترین خدمات، رضایت مشتریان خود را جلب کند.

به علت وجود نوسانات قیمت محصولات فولادی شما می توانید برای اطلاع از قیمت ها و مشخصات فنی محصولات با مشاوران ما از طریق شماره تلفن 02191005030 تماس حاصل نمایید.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.